ŻACZEK dla klas II SP

 
Konkurs ŻACZEK (dla dzieci w wieku 7-9 lat) – umożliwia poznanie miejsc, faktów i legend związanych z najstarszą polską uczelnią – Uniwersytetem Jagiellońskim, rozwijanie zainteresowania nauką wśród dzieci w wieku 8-10 lat poprzez ukazanie postaci i obiektów ważnych dla nauki polskiej oraz aktywnych sposobów zdobywania wiedzy przy wykorzystaniu atrakcyjnej formy zabawy w poszukiwaczy-odkrywców z równoczesnym zwróceniem uwagi na poznanie wartości płynących z nauki. Prace konkursowe – księgi - mają utrwalić nabytą przez dzieci wiedzę, wykazać umiejętności posługiwania się nią i wyrażania swoich emocji oraz rozbudzenie wrażliwości na potrzeby innych osób np.  niewidzących.
 
           W roku szkolnym 2015/2016 efektem konkursu będą„KSIĘGI – SKARBNICE WIEDZY”

 

W latach 2012-2015 podczas 4 edycji konkursu uczestniczyło w nim 115 klas z 83 szkół z Krakowa i okolicznych miejscowości (czyli ok. 2500 dzieci). Uroczyste gale rozdania nagród odbywają się zawsze na początku kwietnia w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast księgi  wykonane przez zespoły 4-8 dzieci,prezentowane są  na wystawie pokonkursowej organizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Oddziale dla Dzieci przy ul. Rajskiej 1 w Krakowie w terminie od dnia rozdania nagród do końca kwietnia.

Ważne terminy w roku szkolnym  2015/2016
  • regulamin konkursu dostępny będzie po 20 września 2015
  • zgłoszenia klas do konkursu  należy przesyłać w terminie do 30 listopada 2015
  • wycieczki i zajęcia muzealne będą trwać od 2 listopada 2015 do 10 marca 2016
  • mini spektakl  z warsztatami edukacyjnymi prowadzone będą na terenie szkół w terminie od  1 grudnia 2015  do 10 marca 2016
  • oddawanie prac - ksiąg  odbywać się będzie w dniach: 8-18 marca 2016
  • uroczysta Gala rozdania nagród w Auli Collegium Maius odbędzie pomiędzy 4 a 8 kwietnia 2016 r
 

Sugerowany w regulaminach naszych konkursów udział całych zespołów klasowych wynika z możliwości powiązania udziału w konkursach z realizacją podstaw programowych nauczania zintegrowanego i z prowadzeniem normalnego procesu dydaktycznego obejmującego kompleksową edukację regionalną, kulturalną oraz obywatelsko-patriotyczną.

 Przesłanie oraz zasady całego programu i poszczególnych konkursów uwzględniają ważny wymiar edukacji szkolnej, jakim jest kształcenie młodych obywateli świadomych swojej tożsamości i kultury oraz adaptują je do możliwości psychofizycznych najmłodszych uczniów, dla których szkoła staje się nowym, niezwykle ważnym (a często najważniejszym) środowiskiem społecznym gdzie powinna odbywać się najprawdziwsza, życiowo użyteczna i kształcąca praca-zabawa. Taką właśnie naukę poprzez zabawę zapewniają projekty edukacyjno-konkursowe SMOCZUŚ (dla grup „0” i przedszkolnych), RAJCUŚ (dla klas I SP), ŻACZEK KRAKOWSKI (dla klas II SP), KRAKUSEK (dla klas III SP) oraz tematyczne gry miejskie i terenowe dla młodzieży z klas IV-VI, ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, bowiem ich rezultaty potwierdzają, iż tego typu zajęcia pobudzają samodzielne myślenie dzieci, ich inicjatywę, chęć współpracy, wzrost zainteresowania bliższym i dalszym otoczeniem oraz motywują do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi co przekłada się bezpośrednio na nabywanie i rozwijanie kompetencji kluczowych na poziomie właściwym dla wieku wczesnoszkolnego.


Protokół JURY konkursu
ŻACZEK KRAKOWSKI 2014/2015
 

1.       W dniu 1 kwietnia 2015 Jury w składzie:

Aleksandra Rzońca – prezes Stowarzyszenia SZERSZE HORYZONTY, historyczka sztuki, pedagożka, animatorka kultury

Agata Żak - koordynatorka Zespołu Oddziału dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Urszula Malczyk – członek Stowarzyszenia SZERSZE HORYZONTY, archeolożka, przewodniczka, animatorka kultury

Katarzyna Zięba – przedstawicielka Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego 

Agata Pytlarz – studentka Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego

v Tomasz Raszko - student Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego

po przeglądzie prac nadesłanych na konkurs postanowiło przyznać następujące nagrody:

Kategoria – WSZECHSTRONNOŚĆ (pomysł, samodzielność, sposób wykonania, treść, tajemnice)

GRAND PRIX

 klasa II b, SP Nr 7 w Krakowie, zespół w składzie: Nina Kłos, Roman Kolompar, Adam Oleksy, Roksana Pelson, Maxymilian Podkanowicz-Reczek, opieka: p. Jolanta Szuro
 
IMIEJSCE – ex aequo
klasa II, SP w Kamieniu, zespół w składzie: Bartłomiej Bogusz, Kamila Kaczor, Martyna Markowicz, Maksymilian Szydłowski, Dominika Śliwa, opieka: p. Renata Wieczorek
 
klasa II a, SP Nr 7 w Krakowie, zespół w składzie: Julia Jurkowska, Józef Kasprzycki, Brajan Maślanka, Leon Ombach, Kamil Turakiewicz, Maksymilian Żak, opieka: p. Iwona Urban
 
 
II MIEJSCE
klasa II c, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I-st w Krakowie,  zespół w składzie: Kamila Kołodziejczyk, Monika Kurdziel, Antonina Kramarz, Natalia Radwańska , opieka: p. Danuta Skóra
 
 

Kategoria – FORMA

 
I MIEJSCE
klasa II a,  SP 7 w Krakowie, zespół  w składzie: Nikola Adamska, Zosia Kolasa, Emilia Kwiatkowska, Julia Małysz, Oliwia Toboła, Sonia Yaba,  opieka: p. Iwona Urban
 
II MIEJSCE- ex aequo
klasa II,  SP w Kamieniu, zespół w składzie: Barbara Drabczyk, Kamila Kielman, Michał Knapik, Nikola Kuglin, Dawid Panek , opieka: p. Renata Wieczorek
klasa II b, SP 7 w Krakowie, zespół w składzie: Wiktoria Błachut, Julia Kuczawska, Sofia Monetti, Anna Nowak, Zofia Życzkowska,   opieka: p. Jolanta Szuro
 
 III MIEJSCE
klasa II c , Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I-st w Krakowiew składzie: Marta Fontan, Antonina Weremiuk, Maria Knapik, Halina Treit, Zuzanna Stettner opieka: p. Danuta Skóra - także II MIEJSCE (komiks)
  

Kategoria - ESTETYKA

 I MIEJSCE - ex aequo

klasa II b, SP 7 w Krakowie zespół 4 w składzie: Weronika Duda, Emilia Jarema, Zofia Markiewicz, Natalia Szczepańska, Zofia Świerad, opieka: p. Jolanta Szuro  

klasa II a,  SP 7 w Krakowie, zespół w składzie: Wiktoria Górska, Patryk Hajduga, Bartosz Pietrzyk, Aleksandra Zajch, opieka: p. Iwona Urban  
 
II MIEJSCE - ex aequo
klasa II b , SP 78 w Krakowie, zespół w składzie: Amelia Pacanek, Agnieszka Kotarba, Natalia Grudzień, Zofia Nieroda   opieka: p. Magdalena Górska

klasa II c,  Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I-st w Krakowie,  grupa VI w składzie: Joanna Baradziej, Anastazja Szubrycht, Malwina Teodorowicz-Wilga, Julia Maniecka-Kurotaki, opieka: p. Danuta Skóra 

III MIEJSCE
klasa II a,  SP 34 w Krakowie, zespół w składzie: Szymon Stelmach, Hubert Bugała, Bartosz Szewczyk, Adam Lipczyński-Pawlik, opieka: p. Jolanta Bryk
 

Kategoria ILUSTRACJA

 
I MIEJSCE

klasa II a, SP 159, zespół w składzie: Ada Bysiek, Roksana Usyk, Amelia Śmietana, Klara Waszczuk, Jakub Janik, Władysław Proniewicz, opieka:  s. Bożena – Wioletta Lubocka

 
II MIEJSCE

klasa II a , SP 34 w Krakowie,  zespół w składzie: Zofia Kobylec, Dorota Stępień, Jan Kowal, Jakub Sołek, Nikodem Rinchowski   opieka: p. Jolanta Bryk

 

 

Kategoria - KOMIKS

 
I MIEJSCE

klasa II, SP w Damicach, zespół w składzie: Wiktoria Skowrońska, Gabrysia Bubak, Barbara Sady, Karolina Malik, Kacper Siuta, Witek Waligóra   opieka: p. Renata Płatek

 
II MIEJSCE
 klasa II c , Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I-st w Krakowie zespół w składzie: Marta Fontan, Antonina Weremiuk, Maria Knapik, Halina Treit, Zuzanna Stettner opieka: p. Danuta Skóra,  także III MIEJSCE (forma)
 

Kategoria - ZAGADKI

 
I MIEJSCE
klasa II a,  SP 62 w Krakowie,  zespół w składzie: Antoni Biedroń, Michał Trocki, Zuzanna Górecka, Filip Grabacki, Zofia Słuszkiewicz, Maciej Dziedzic , opieka: p.. Bożena Bogusz
 
II MIEJSCE

klasa II b, SP 62 w Krakowie,  zespół w składzie: Bartosz Rosner, Oskar Tyrała, Wojtek Miś, Wojtek Uzar, Michał Wiśniewski , opieka: p. A. Dziubras

III MIEJSCE 

klasa II, a PSP „Academos”, zespół w składzie: Antonina Lubecka, Jakub Stępak, Emilia Połeć, Kacper Orłowski , opieka: p. Anna Cyganik-Idęć

 

Kategoria - WSPÓŁPRACA MIĘDZYPOKOLENIOWA

 
I MIEJSCE /za pomysł i wykonanie/

klasa II a,  SP 78 w Krakowie, zespół w składzie: Aleksandra Sendor, Filip Bąk, Jakub Prosianowski, Karol  Przeniosło,   opieka: p. Dorota Sowa

 
II MIEJSCE
klasa II c , Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I-st  w Krakowie  zespół w składzie: Bruno Jurek, Radosław Mazer, Franciszek Warchoł, Sebastian Zemowski , opieka: p. Danuta Skóra
 
WYRÓŻNIENIA – wszystkie kategorie:
  •  klasa II,  SP w Wielkich Drogach,  zespół w składzie: Amelia Ciepły, Tadeusz Ciesielczyk, Wiktoria Stańczyk, Natalia Szymańska, opieka: p.. Urszula Cichórz
  •   klasa II, SP w Damicach, zespół w składzie: Marlena Chmielowska, Paweł Kmiecik, Łucja Rerutko (?), Aleksandra Sieńko, Martyna Zębala   opieka: p. Renata Płatek
  •  klasa II, SP w Rusocicach, zespół w składzie: Aleksandra Kutermak, Julia Kutermak, Anna Znamirowska, Kacper Zając   opieka: p. Maria Turaczyk
  •  klasa II a,  SP 78 w Krakowie, zespół w składzie: Daniel Raźny , Mateusz Blitek, Jakub Kwaśniak, Oliwier Luty, opieka: p. Dorota Sowa
  •  klasa II a, SP 159, , zespół w składzie: Anna Ziobro, Anna Kolarska, Michał Styrna, Zofia Borowska, Kacper Kuczmański, Wiktor Korkuć,   opieka:  s. Bożena – Wioletta Lubocka
  •  klasa II a, SP w Śledziejowicach, zespół w składzie: Dawid Brzegowy, Julia Soboń, Wiktoria Poźniak, Michał Panuś, Wojciech Sułek,   opieka: p. Urszula Nowak
  • ·klasa II c, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I-st  w Krakowie, zespół w składzie: Zofia Kruszelnicka, Gabriela Staniszewska, Olga Liss, Iga Gąsienica-Roj, Antonina Syczewska, opieka: p. Danuta Skóra
  •  klasa II a,  SP 10 w Krakowie, zespół w składzie: Zuzanna Woźniak, Maja Zając, Karolina Łącz, Natasza Kołodziej, Filip Armatys,  opieka: p Renata Pitala
2.    Ponadto część ksiąg nadesłanych na konkurs została zakwalifikowana na wystawę pokonkursową
  • ·      klasa II b, SP 7 w Krakowie, zespół 1 w składzie: Oskar Hajto, Oskar Popowski, Igor Pyclik, Allan Wąchała-Wiśniewski,    opieka: p. Jolanta Szuro
  • ·      klasa II b, SP w Śledziejowicach, zespół w składzie: Milena Pracuch, Wiktor Muzyk, Katarzyna Foks, Szymon Ryś, opieka: p. Barbara Jachimczak
  • ·      klasa II b SP 78 w Krakowie, zespół w składzie: Jakub Chrapek, Mateusz Kozyra, Bartłomiej Czajka, Dariusz Wonikowski,    opieka: p. Magdalena Górska
  • ·      klasa II b, SP 78 w Krakowie, zespół w składzie: Emil Grembowski, Dawid Tereszczyk, Kacper Borowicz, Mateusz Goździk, opieka: p. Magdalena Górska
  • ·      klasa II, SP w Rusocicach, zespół w składzie: Kacper Gara, Piotr Dzierwa, Kamil Pieniążek, Szymon Paszcza,   opieka: p..Maria Turaczyk
  • ·      klasa II a, SP 62 w Krakowie, zespół w składzie: Sonia Kuszlin, Krzysztof Książek, Dominik Płaza, Igor Wierciński, Michał Jagiełło-Wolsza, Kacper Kusek, opieka: p. Bożena Bogusz
  • ·      klasa II a, PSP 'Academos', zespół w składzie: Dominika Westfal, Mikołaj Machowski, Mark Reeves, Bartosz Galant, Natalia Kalicińska, opieka: p. Anna Cyganik-Idęć
  • ·      klasa II a, SP 10 w Krakowie, zespół w składzie: Stanisław Kałuża, Kacper Kwiecień, Krzysztof Galas, Dawid Lumumba Diya, Mateusz Zębala, Filip Zięba, opieka: p. Renata Pitala
  • ·      klasa II a, SP 10 w Krakowie, zespół w składzie: Arsen Chrustek, Ziemowit Hanasiewicz, Sabina Ciaszczyk, Maja Raj, Patryk Szymoniak, Dawid Kądziołka, Oliwier Żurakowski , opieka: p. Renata Pitala
  • ·      klasa II c, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I-st  w Krakowie, zespół w składzie: Mateusz Gramza, Mateusz Kępka, Mateusz Kliczewski, Kacper Polaszczyk, opieka: p. Danuta Skóra
  • ·      klasa II a, SP 34 w Krakowie, zespół w składzie: Zuzanna Markowska, Izabela Przemysławska, Natalia Niemiec, Natalia Połoniec,  opieka: p. Jolanta Bryk
  • ·      klasa II b, SP w Śledziejowicach, zespół w składzie: Maria Trojan, Oliwia Grochot, Maja Pytel, Piotr Wysocki, Jakub Smacierz, Emilia Zając,    opieka: p. Barbara Jachimczak
  • ·      klasa II b, SP 62 w Krakowie, zespół w składzie: Ada Sroczyk, Ania Kolberg, Pola Brodzińska, Gosia Florczyk, Monika Gądek, opieka: p. Agata Dziubras
  • ·      klasa II b, SP 62 w Krakowie, zespół w składzie: Piotr Dworak, Mikołaj Puk, Wojtek Krawczyk, Maciek Pieprzyca, Mikołaj Knopiński, opieka: p. Agata Dziubras
  • ·      klasa II, SSP 3 w Krakowie,  zespół w składzie: Mikołaj Bożętka, Jan Lamik, Franciszek Maj, Jacek Szot, Leon Długosz, opieka: p. Dorota Siemianowska
  • ·      klasa II, SSP 3 w Krakowie,  zespół w składzie: Ignacy Korta, Ignacy Przewłocki, Michał Janecek, Alex Gochnio, Mateusz Kaleta,   opieka: p. Dorota Siemianowska
 

3.    Zarząd Stowarzyszenia postanowił nagrodzić nauczycielki, które nadesłały swoje relacje i przyznał

I miejsce – p. Jolancie Szuro (Szkoła Podstawowa nr. 7 w Krakowie

II miejsce -ex aequo  - p. Renacie Pitali (Szkoła Podstawowa nr. 10 w Krakowie) i p. Iwonie Urban (Szkoła Podstawowa nr. 7 w Krakowie)

III miejsce - ex aequo  - p. Annie Cyganik-Idęć (Prywatna Szkoła Podstawowa „Akademos” w Krakowie) i p. Urszuli Cichórz (Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach)

oraz  

wyróżnienia: p. Renacie Płatek (Szkoła Podstawowa w Damicach), p. Danucie Skórze (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I-st  w Krakowie) i p. Barbarze Wielgus (Szkoła Podstawowa we Wrząsowicach)

 

4.       Jury przyjęło, że:

a.       Ustalenia komisji są ostateczne i nie podlegają zmianom.

b.      Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości w dniu 3 kwietnia 2015 poprzez umieszczenie na stronie www.akademiazakowska.pl/stowarzyszenie SZERSZE HORYZONTY.

c.       Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się 9 kwietnia 2015 r. o godz. 8.30 w Auli Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15. Na galę zaproszeni są UCZNIOWIE z zespołów, które zdobyły NAGRODY i WYRÓŻNIENIA (pod opieką osoby dorosłej).

d.      Nagrody, które nie zostaną odebrane podczas gali, będzie można odebrać przy okazji zwiedzania wystawy w bibliotece (ale tylko w czasie trwania wystawy).

e.      Wystawa przygotowana będzie od 10 do 30 kwietnia 2015 r w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) w Oddziale dla Dzieci (parter, pokój 48), w godzinach otwarcia biblioteki (pon., wt., śr., pt.: 10.00- 19.00, czw.: 12.00 -19.00, sob. 10.00-14.00)

5.       Na tym Jury zakończyło swoje obrady.

 
 
Kraków, 1 kwietnia 2015 r